’14 Mayıs’ için ilk güvenlik toplantısı yapıldı: 600 bin görevli sahada olacak

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili genel seçimi öncesi birinci güvenlik toplantısı Diyarbakır’da düzenlendi. İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy‘un başkanlığındaki toplantıya, Doğu ve Güneydoğu vilayetlerinden 12 vali ve Emniyet müdürü ile Jandarma komutanı katıldı.

Mehmet Ersoy, ”Bakanlık olarak bizim buradaki durumumuz açık ve nettir, seçim halkın seçimidir. İşin siyasi manası, sonuçları, bakanlık olarak bizim vazife ve ilgi alanımızın dışındadır.” açıklamasında bulundu.

Seçim güvenliği

NTV’de yer alan habere nazaran, Tüm Türkiye’deki seçim güvenliğini üç noktada ele alındı. Kampanya ve propaganda devri, oy verme ile sayım süreçleri. Ersoy, ”Elbette ki burada dikkat edeceğimiz en değerli husus, güvenlik gerekçesiyle söz özgürlüğünün önüne geçmemektir. Bu kadar değerli bir seçimde temel olan özgürlüğü temin etmektir. Güvenlik, özgür bir tabir ve tercih ortamını sağlamak için vardır” dedi.

18 yaş kararı

Seçim sürecinde 18 yaşından küçüklerin seçim gereci, broşür ve afiş dağıtmasına müsaade verilmeyecek.

600 binin üzerinde personel

Kolluk ünitelerinde misyonlu bütün çalışanın müsaadeleri mecburî haller dışında kaldırılacak. Emniyet, jandarma, kıyı güvenlik, güvenlik korucuları ve süreksiz güvenlik korucularıyla birlikte toplam 601 bin 251 işçi misyon alacak. Ayrıyeten helikopter, İHA, drone, üzere bütün hava ögeleri ile gemi, botlar, muhabere araçları ve TOMA’lar da misyona hazır olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir