20 bin asker ve polis, gazi unvanı için Meclis’teki yasayı bekliyor

Terörle uğraşta yaralanan lakin yaralanma oranı yüzde 40’ın altında kalması nedeniyle “gazi kabul edilmeyen” binlerce asker ve polis, bu Gaziler Günü’nde de burukluk yaşıyor. Gazi sayılmayan gazilerin hakları için farklı partiler tarafından verilen toplam 15 yasa teklifi ise hala Meclis’te bekliyor.

15 YASA ÖNERİSİ VAR

Altı yılda CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal ve MHP Genel Lider Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter üzere isimlerin de birinci imzacısı olduğu beş farklı partinin bahse ait verdiği toplam 15 yasa teklifi, komiteye dahi gelmedi. Bu nedenle ortasında kalbinde mermi olan, yedi kurşun yiyen, atardamarına kurşun değenlerin de olduğu binlerce gazi sayılmayan, bu yıl da Gaziler Günü’nü hakları için çaba ederek kutladı.

Terörle Uğraş Sırasında Yaralanıp Gazi Kabul Edilmeyenler Derneği Genel Başkanı Atilla Polat, “Terörle çabada yaralanıp gazi sayılmayan 20 bin asker ve polis gazilik onurlarını hala alamadı” dedi. Maluliyet yetersizliği gerekçesiyle resmi olarak gazi olamadıklarını vurgulayan Polat, yasa tekliflerine işaret ederek “Bir türlü kurula gelmiyor. Neden gelmiyor? Bu vatan evlatları, siyaset üstü bir bahiste siyasi çekişmelere kurban gidiyor” yansısını gösterdi.

“SÖZ BULAMIYORUZ”

Her yasama yılında bahsin gündeme geldiğini lakin bir arpa uzunluğu yol alınamadığını aktaran Polat, “Bizden haberdar olmayan ne bir siyasetçi ne de bir bürokrat kaldı. Hepsi de ‘Haklısınız’ diyor, ‘Sizler gönüllerimizin gazilerisiniz’ diye avutuyorlar. Gönüllerin gazisi değil, devletin resmi gazisi olmak istiyoruz. Çocuklarımıza gazi olduğumuzu ispatlamak, öldüğümüzde ay yıldızlı bayrakla defnedilmek istiyoruz. Bunu çok görmeyin” tabirlerini kullandı. “Bu ülkenin vatandaşı değil miyiz? Bizler kim için vurulduk?” diye soran Polat, “6 milyon sığınmacıya bakan devletimiz, 20 bin gazi sayılmayan asker ve polise sahip çıkamıyorsa söylenecek kelam bulamıyoruz. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatıyla Yönter tarafından 9 Nisan 2021’de verilen ve 19 aydır kurula bile gelmeyen teklifin acilen Meclis’ten geçmesini bekliyoruz” diye konuştu.

“AYRIMCILIK KALKSIN”

Derneğin Ankara Şube Başkanı Ertuğrul Gazi Demir ise “Gaziler ortasında ayrımcılığın kaldırılmasını istiyoruz” yansısını gösterdi. Demir, şunları kaydetti: “15 Temmuz gazileri için KHK çıkarıldı. 15 Temmuz’da yaralananları, yaralanma oranına bakılmaksızın gazi saydılar, biz güneydoğuda yaralanan asker ve polisleri kapsam dışı bıraktılar. FETÖ terör örgütü de PKK terör örgütü değil mi? Bizler bu ülkenin üvey evlatları mıyız? 15 Temmuz’da Tokat yiyen imam gazi sayılıyorsa Beşiktaş Arena Stadyumu’nda bombalı aksiyonda yaralanan polisler neden gazi sayılmıyor?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir