Altın Portakal’da Antalya Film Forum jürileri açıklandı

Antalya Büyükşehir Belediyesinin konut sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla 1-8 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek şenlik için hazırlıklar devam ediyor.

Festival kapsamında, 2-4 Ekim’de Antalya’da, 4-6 Ekim’de de çevrim içi düzenlenecek Antalya Sinema Forum’da, bu yıl 206 müracaat arasından 27 proje seçildi. Projeleri kıymetlendirecek ana heyetler de açıklandı.

Uzun Metraj Kurmaca Pitching Platformu’na seçilen 9 projeyi, Avrupa Film Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi ve üretimci Antonio Saura, yapımcı Selin Vatansever Tezcan, belgesel ve deneysel projelerin fon yöneticisi Teresa Hoefert de Turégano kıymetlendirecek.

Çekimleri büyük ölçüde tamamlanmış projelere fon ve ağ kurma dayanağı sağlayan Kurmaca Work-in-Progress Platformu’nda yarışacak 5 projenin heyet üyelerini ise program yöneticisi ve küratörü Anna Hoffman, üretimci Dilek Aydın ve Nathalie Jeung oluşturdu.

Çekimlerinde sona gelinen ya da post yapım basamağındaki belgesel projelerin desteklendiği Belgesel Work-in-Progress Platformu heyetinde sinema programcısı Aurélien Marsais, sanayi program danışmanı Charlotte Reekers ve Türkiye’nin birinci bağımsız belgesel destekçisi Yeni Sinema Fonu’nun eski yürütücüsü Zeynep Güzel de 5 projeyi kıymetlendirecek.

Çekimlerinin en az üçte ikisi Antalya kentinde gerçekleştirilerek, son kurgusunda tıpkı oranda Antalya sahnelerinin yer alacağı ulusal uzun metraj bir sinemaya takviye olmak maksadıyla verilen Sümer Tilmaç Antalya Sinema Takviye Fonu için yarışacak 3 proje ise direktör ve drama danışmanı Deniz Akçay, senarist, direktör ve sinema yazarı Uygar Şirin ile direktör ve üretimci Zeynep Koray tarafından pahalandırılacak.

Dizi/Kısa Dizi Pitching Platformu’nda seçilen 5 projeyi irdeleyecek heyet ise France TV Dağıtım Lider Vekili Julia Schulte, Series Mania Forum İş Geliştirme Başkanı Leticia Godinho ve Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği (SE-YAP)’ın İdare Şurası üyesi Yamaç Okur’dan oluştu.

Antalya Sinema Forum’da mükafatlar 4 Ekim’de düzenlenecek merasimle sahiplerini bulacak.

Ayrıca forum kapsamında Forum+ bir dizi atölye, ustalık sınıfı ve konuşma aktiflikleri de 2-6 Ekim tarihlerinde fiziki ve çevrim içi olarak gerçekleştirilecek.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 59. Antalya Altın Portakal Sinema Şenliği’nin idari direktörlüğünü Cansel Tuncer, direktörlüğünü Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, sanat direktörlüğünü Başak Emre, Antalya Sinema Forum yöneticiliğini ise Armağan Lale ve Pınar Evrenosoğlu yürütüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir