Atilla Yeşilada’dan dikkat çeken ‘borsa’ değerlendirmesi: ‘Borsada olanlar AKP’ye 1 milyon oy kaybettirecek’

Ekonomist Atilla Yeşilada, Sıkıntı İktisat isimli Youtube kanalında borsada son günlerde arka arda yaşanan düşüşleri kıymetlendirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’yi eleştiren Yeşilada, “Borsadaki bu durum bir iki ay daha devam ederse borsada kayıplar yaşayan ferdî yatırımcılar AKP’ye oy vermez. Bu durum borsanın geleceğini on yıl karartır” dedi.

ERDOĞAN’IN SEÇİM PLANI 

Erdoğan’ın seçimi kazanmak için Rusya’dan gelecek mali dayanağa bel bağladığını söz eden Yeşilada, Merkez Bankası’nın rezervlerinin kâfi olmadığını söyledi. 

“Plan da Merkez Bankası’nın dolar ödemelerini azaltarak piyasalara karşı daha güçlü durması ve kurun sabit kalması. Lakin bu Sayın Erdoğan’a seçim kazandırmaz” diyen Yeşilada, “Seçim kazanmak için Erdoğan’ın bütçeden yüksek ölçüde harcama yapması lazım” sözlerini kullandı. 

“BU BEŞERLER SİZE OY VERMEZ”

Yeşilada şöyle konuştu:

“İnşallah borsa olağan trendine döner. Bu durum bir iki ay daha devam ederse sorun büyür. 1991’de ve 1998-1999’da gibisi oldu. 2001’de bankalar batınca küçük hak sahiplerinin hakları ödenmedi. 2015’e kadar borsayı öldürdüler. 1990’da 2 milyon olan yatırımcı sayısı 2010’larda 700 bindi. Bu türlü bir periyoda girersek bundan hem sermaye piyasası hem de yatırımcı çok ziyan görür.

Naci Ağbal vazifeden alındıktan sonra 1 milyon yeni yatırımcı gelmiş. Bunların birden fazla kişisel ve küçük yatırımcı. Bu insanların oyunu da kaybettiniz. Bu beşerler buraya spekülasyon yapmaya değil, birikimlerini değerlendirmeye geldi. Onları kimsenin anlamadığı nedenlerle ağır bir biçimde cezalandırdınız. Bu beşerler size oy vermez ve borsanın geleceğini on yıl karartırsınız.”

İKİ TEORİ

Yeşilada, Borsa İstanbul’daki yükseliş ve düşüşlere ait ise iki teori olduğunu belirtti.

Yeşilada şöyle devam etti:

“Borsada olanlar AKP’ye 1 milyon oy kaybettirecek. Borsa İstanbul’da olanlarla ilgili iki teori var. Birinci teori, kamunun isteği ve örgütlenmesi ile birtakım paralar paylara yönlendirilmiş. İkinci teori, manipülatörler bir ortaya gelip VİOP’la banka payları ortasında kaldıraçlı durumları artırarak borsayı üst taşımışlar. Sonra da oyun bitince bunlar tasfiye oldu. Bu iki teorinin hangisi hakikat bilemiyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir