İsveç’ten fırlatılan roket ‘yanlışlıkla’ Norveç’e düştü

İsveç Uzay Şirketi’nin (SSC) fırlattığı araştırma roketi, 250 kilometre yüksekliğe ulaştıktan sonra rotasından çıkarak Norveç’te dağlık bir alana düştü. Hususa ait açıklama yapan SSC, roketin hesaplanandan biraz daha batıya gerçek ilerlediğini bildirdi.

İsveç’in kuzeyindeki Kiruna yakınlarındaki Esrange Uzay Merkezi’nden 25 Nisan’da mahallî saatle 07.20’de fırlatılan ve hududa yakın bir bölgeye inmesi beklenen roket, planlanan iniş alanının yaklaşık 40 kilometre kuzeybatısına düştü. Roketin arızalandığı için maksadına iniş yapamadığı düşünülüyor.

‘RESMİ OLARAK BİLGİLENDİRİLMELİYDİK’

AA’nın aktardığına nazaran, SSC’den bir yetkili, roketin düştüğü bölgenin ‘en yakın yerleşim yerine 10 kilometre uzaklıkta’ olduğunu söylerken, hususa ait açıklama yapan Norveç Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Norveçli yetkililer, sonun Norveç tarafında gerçekleşen her türlü müsaadesiz hareketi çok ciddiye alıyor” sözlerini kullandı.

Reuters’ın aktardığına nazaran, bakanlık sözcüsü, ‘sınır ihlali durumunda, sorumlu kişilerin Dışişleri Bakanlığı da dahil ilgili Norveçli yetkilileri hakikat kanallardan derhal bilgilendirmesi gerektiğini’ söz etti. Sözcü, İsveç’ten bu mevzuda resmi bir bildirim almadıklarını ve her türlü enkazı geri alma hareketinin de evvelden alınacak onaya tabi olduğu bilgisini paylaştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir