James Webb Neptün’ün halkaları ilk kez bu kadar net fotoğrafladı

NASA, ESA ve CSA’nın iştirakiyle geliştirilen ve geçtiğimiz aralık ayında fırlatılan James Webb Uzay Teleskobu, kainatı bugüne kadar görmediğimiz halde görmemizi sağladı. Şimdi geçtiğimiz gün Mars’ı objektifine alan teleskoptan bugün yeni bir manzara daha geldi.

Webtekno’nun haberine göre Avrupa Uzay Ajansı tarafından paylaşılan bültene nazaran James Webb Uzay Teleskobu, bu kere Güneş’e en uzak gezegen Neptün’ü objektifine aldı. Neptün’ün halkaları, bugüne kadar görülmemiş ayrıntılarıyla gözler önüne serildi.

Yukarıda gördüğümüz bu fotoğraflar, Neptün ve gezegenin halkalarıyla birlikte uydularına da yer verdi. İkinci fotoğrafta en üstte parlak bir halde gördüğünüz cisim de Neptün’ün en sıra dışı uydusu, büsbütün donmuş nitrojenle kaplı olan Triton. Bu uydu, Güneş’ten gelen ışığın %70’ini yansıttığından bu kadar parlak gözüküyordu.

İyi de, Neptün mavi değil miydi?

Avrupa Uzay Ajansı, akıllarda oluşan bu soruya da bir yanıt sundu. Ajans, gezegenin neden mavi gözükmediğini “Webb’in Yakın Kızılötesi Kamerası (NIRCam), 0,6 ila 5 mikron ortası yakın kızılötesi aralığındaki objeleri yakalar, bu nedenle Neptün, Webb’e mavi görünmez.” kelamlarıyla açıkladı.

Peki Neptün’ü neden net bir biçimde göremiyoruz?

James Webb Uzay Teleskobu, en uzak galaksileri bile en net biçimde çekmek üzere geliştirildi. Bunun sağlanması içinse teleskobun tüm ekipmanları, en düşük düzeydeki ışıkları bile yakalayacak formda geliştirildi. Ama bu ekipmanlar, Güneş Sistemi’mizdeki gezegenler üzere büyük bir ışık kaynağına yakın olan ve hasebiyle yüksek ışık yansıtan yapılarda uygun performans sunamıyor. Yüksek parlaklık, James Webb için pek de olumlu sonuçlar sunmuyor. Bu bahiste daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir