Son dakika… Takkeli valilik ziyaretine takipsizlik

Hilafet yanlısı açıklamaları ve bayanlara yönelik söylediği tabirlerle büyük reaksiyon toplayan Ankara Melike Sultan Camii İmamı Halil Konakcı, Erzincan’da Aralık ayında verdiği vaaz sonrası Vali Mehmet Makas tarafından makamında ağırlanmıştı.

Vali Makas’ı makamında ziyareti sırasında Konakcı’nın başında “takke” olması nedeniyle Atatürkçü Fikir Derneği (ADD) Avukatlarından İsmail Sami Çakmak, kelam konusu ziyaret edeniyle İmam Konakcı, Vali Makas ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı’na hata duyurusunda bulundu.

SAVCILIK TAKİPSİZLİK KARARI VERDİ

Ziyaretteki isimlerin devlet memuru olduğuna işaret eden Çakmak, “Konakcı’nın bir imam olarak misyonlu olduğu cami dışında vaaz verebilme ne de memur olarak demeç verebilme ve açıklama yapabilme yetki ve vazifesi var. Ayrıyeten, ibadethaneler dışında sarıkla, takkeyle ve gibisi giysiyle sokağa çıkması bile hala yürürlükte olan ihtilal kanunlarımıza nazaran yasaktır. Valinin takkeli bir imamı, bu kisvesi ile valilik makamında merasimle karşılaması makamının ciddiyetiyle bağdaşmıyor. Bu tıp hareketler tarikat ve cemaatlere cüret verir cinsten olup, laikliğe de aykırıdır” dedi.

Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı Çakmak’ın kabahat duyurusuna takipsizlik kararı verdi.

“MABET VE AYİNLER HARİCİNDE YASAK”

Takipsizlik kararına itiraz eden Avukat İsmail Sami Çakmak, laikliğe ve ihtilal maddelerine dikkat çekerek, “Değiştirilmesi teklif dahi edilemez olan bu devrim kanunu ve bu kanunun kararları, görmezden, duymazdan, bilmezden gelinecek nitelik ve içerikte değil. Kanuna nazaran hangi din ve mezhebe mensup olurlarsa olsunlar ruhanilerin mabet ve ayinler haricinde manevî kisve taşıması yasaktır. İhtilal kanunları, Türkiye’nin her yerinde, savcılık da dahil herkes açısından geçerli ve bağlayıcıdır. Takke bir dini kisvedir” dedi.

Bir valinin başında takkesi ile bir kjişiyi makamında ağrlayarask herdiye vermesinin hata olduğunu vurgulayan Çakmak, “Erzincan Valisi Makas, imamın hata oluşturan hareketlerine ortak olmuş, makamını kullanarak siyasi ikbal sağlama peşinde koştuğu izlenimi veren davranışlar sergilemiştir. İmam Konakcı da Vali Makas da laik, demokratik, toplumsal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin birer memurlarıdır. Devlete bağlılık her ikisinin de asil görevidir” dedi.

İmam Halil Konakcı, hilafet daveti ve hayat stilini gaye alan açıklamalarıyla sık sık gündeme gelmişti. İşte açıklamalardan kimileri:

“SOKAKLAR KASAP DÜKKANI GİBİ”

Kadınların giysi ve hayat stiline saldıran Konakçı, “Bak sokaklar ne hale geldi! Kasap dükkanı üzere. Et görmekten içimiz dışımıza çıkıyor artık. 100 yıl evvel dedelerimizin yatak odasında göremediği kıyafetleri biz çarşıda pazarda plajda görüyoruz.” demişti.

DÖVME YASAKLANSIN

Konakçı dövme yapanlarla ilgili olarak da devletin dövmeyi yasaklamasını ve yaptıranların da dükkanlarını kapatması tavsiyesinde bulunmuştu.

HİLAFET DAVETİ YAPMIŞTI

Konakçı, Sezen Aksu’nun tartışma yaratan “Selam söyleyin o bilgisiz Havva ile Adem’e” müzik kelamlarını de amaç alıp, hilafet daveti yapmasıyla da gündeme gelmişti.

IRKÇI KELAMLAR KULLANMIŞTI

Konakçı, bir öbür vaazında da ‘ırkçı’ kelamlar kullanmakla eleştirilmişti. İmam Konakçı, “Dünyada iki ırk vardır, Müslümanlar ve kafirler. Müslümansa İsrailli olsa kardeşim, Alman olsa kardeşim Müslümansa, fakat gâvursa öz akrabam olsa umrumda değil” tabirlerini kullamıştı.

Konakçı, namaz kılmayan ve oruç tutmayanların sopayla dövülmesi gerektiğini de söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir