Tahran’da hava kirliliği “kırmızı alarm” seviyesinde

 

İran’ın başşehri Tahran’da “kırmızı alarm” düzeyine ulaşan hava kirliliği toplumsal hayatı olumsuz etkiliyor.

Hava kirliliği Tahran’ın kuzey bölgelerinde “hassas kümeler için sağlıksız” (turuncu), güney bölgelerinde ise “tüm kümeler için sağlıksız” (kırmızı) düzeyde seyrediyor.

Hava kirliliğinin alarm vermesi nedeniyle kentin toplumsallaşma yerlerinin başında gelen park ve bahçeler boş kaldı. Dışarı çıkan vatandaşların ise yetkililerin ikazlarını dikkate alarak maske taktığı görüldü.

Elektronik aletlerin satıldığı, döviz ofislerinin bulunduğu ve genelde kalabalık olan Cumhuri Caddesi’nde de yoğunluğun bariz olarak azalması dikkati çekti.

Araç trafiğinde ise beklenen azalma olmadı. Yetkililerin mecbur kalmadıkça trafiğe çıkılmaması ihtarına ve Tahran Belediyesinin araç girişine sınırlama getirilen bölgelere giriş bileti satılmayacağını açıklamasına karşın şoförler caddeleri boş bırakmadı.

Şehrin sembol yapılarından Milad Kulesi de ağır hava kirliliği nedeniyle bulanık bir silüete büründü.

Tahran ve Elburz eyaletlerinde okullar geçen hafta hava kirliliğinin yüksek düzeylerde seyretmesi nedeniyle tatil edilmiş, dersler çevrim içi yapılmıştı. Dün yapılan açıklama da okulların salı günü akşamına kadar tatil edildiği duyurulmuştu.

Eski model otomobillerin tesiri var 

Hava sirkülasyonuna uygun olmayan pozisyonu ve nüfus yoğunluğunun yanı sıra eski model araçlar ile yaygın olarak kullanılan motosikletlerin çıkardığı egzoz gazları, Tahran’da hava kirliliğini artıran etkenler ortasında gösteriliyor.

Dünya genelindeki hava kirliliği sıralamasında birinci 3 kent ortasında yer aldığı belirtilen Tahran’da bu nedenle okullar sık sık tatil ediliyor.

Hava kalitesi endeksinde bir metreküp hava içindeki partikül hususa (PM10) nazaran belirlenen bedeller şöyle sıralanıyor:

0-50 ortası “temiz hava” (yeşil), 51-100 “orta” (sarı), 101-150 “hassas kümeler için sağlıksız” (turuncu), 151-200 “sağlıksız” (kırmızı), 201-300 “çok sağlıksız” (mor), 301-500 “tehlikeli” (kahverengi).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir