Tüketiciyi aldatanlara geçit yok! 43,7 milyon lira ceza kesildi

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

Reklam Kurulu, 11 Temmuz 2023 tarihinde yapılan 335 sayılı toplantısında, yakın markajına aldığı, tüketicileri aldatan, yanıltan, deneyim ve bilgi eksikliklerini istismar eden reklamlar ile haksız ticari uygulamalar hakkında erişim pürüzü dahil pek çok idari yaptırım uyguladı.

Reklam Kurulu tarafından bu ayki toplantıda görüşülen 94 adet evraktan 80’i mevzuata karşıt bulunmuş olup kelam konusu reklam ve ticari uygulamalar hakkında durdurma cezası ile birlikte toplam 6.070.113 TL idari para cezası uygulanmasına ve ayrıyeten 6 adet evrak için erişim manisi önlemi uygulanmasına karar verildi. Böylece, yılın birinci 7 ayında Şura tarafından toplam 1.253 adet evrak hakkında görüş ve değerlendirmelerde bulunulmuş olup aldatıcı reklam yahut haksız ticari uygulama olduğu tespit edilen 1.109 belge hakkında durdurma cezasının yanı sıra toplam 43.733.953 TL idari para cezası uygulanmasına ve ayrıyeten 34 adet belgede erişimin engellenmesine karar verildi.

Kurul’un 335 sayılı bu ayki toplantısının ana gündem başlığını reklamlarda yer alan ana vaat-istisna uyumsuzlukları oluşturdu. Kelam konusu ana vaat-istisna uyumsuzluklarının, bilhassa çeşitli kampanya reklamlarında, faydalanılabilecek azamî indirim meblağı, kampanyadan yararlanmak için gereken en az sepet fiyatı üzere kampanyanın asıllı ögelerine açık ve anlaşılır bir biçimde yer verilmemesi üzere örneklerle tüketicilerin karşısına çıktığı görülmektedir. Bu minvalde, çeşitli kampanyalar kapsamında tüketicilere yönelik tanıtımlarında, kampanya ana vaatlerinin kampanyanın istisnalarıyla uyumsuzluk içerecek formda sunulması yoluyla tüketicileri aldatan, tüketicilerin satın alma kararlarını manipüle eden firmalar hakkında çeşitli yaptırımlar uygulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir