Üçüncü nükleer santral için hazırlık sürüyor

GÜLDEN ÇOKTAN İstanbul – Erdoğan, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 19. MÜSİAD EXPO’ya katıldı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda Erdoğan’ın yerli araba Togg’u kullandığı görüntünün gösterimi yapıldı. Erdoğan, iki yılda bir düzenlenen MÜSİAD EXPO’da, bu sene 24 farklı bölümden 500’ün üzerinde firmanın eser ve hizmetlerinin sergilendiğini söyledi.

Ülkenin iktisat siyasetini, yaşanılan deneyimler ve değişen koşullar ışığında yine inşa edildiği bir süreçten geçildiğini söz eden Erdoğan şöyle devam etti: “Küresel krizi fırsata dönüştürme konusunda kat edilen arayı ihracat ve istihdam sayılarımızda aslında görüyoruz. Bununla birlikte güç ve emtia fiyatlarındaki dalgalanmaların üzerine gelişmiş ülkelerde giderek yayılan resesyonun eklenmesi işimizi güçleştiriyor… Lakin bizim asıl maharetimiz zati bu türlü devirlerde kendimize yeni çıkış yolları bulmamız değil mi? Öyleyse şikayet etmeyeceğiz, daima birlikte tahlil yollarına bakacağız.”

‘Doğal gaz hattı’

Sürekli, sürdürülebilir ve yenilenebilir güç için gösterilen gayretlere ve yatırımlara değinen Erdoğan, “ Unutmayın artık Türkiye inşallah doğal gazda bir sınır olacak. Ve Rusya doğal gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya sevki konusunda Sayın Putin’in herhalde açıklamalarını dinlediniz, duydunuz. Ve bu çalışmayı dayanışma içerisinde sürdüreceğiz. Ayrıyeten Karadeniz’de bulduğumuz doğal gazı sisteme verdiğimizde konutların gereksinimini karşılama yanında elektrik üretiminde de rahatlama sağlayacağız. Akkuyu Nükleer Güç Santralimizin üniteleri etap etap devreye girdikçe bu badireyi büsbütün çözmüş olacağız. Akabinde Sinop nükleer güç noktasında bizim ikinci etabımız olacak. Ve şu anda Güç Alışılmış Kaynaklar Bakanlığımız üçüncü etapla ilgili de çalışmalarını sürdürüyor” diye konuştu.

Yoksul ülkelere fiyatsız tahıl

Dünyanın son üç yıldır global salgınla başlayan akabinde sıcak çatışmalar ve bölgesel tansiyonlarla devam eden sancılı bir süreçten geçtiğini söz eden Erdoğan şunları kaydetti: “Krizi herkes çeşitli derecelerde hissetse de yıkıcı sonuçlarını en ağır halde yaşayanlar Afrika ve Asya’daki kırılgan devletlerdir… Somali başta olmak üzere Afrika’da bir lokma ekmeğe bir tas suya ulaşamadığı için can veren her çocuğun, her temizin acısı yüreklerimizi dağlıyor. Milyonlarca insanı vefatın eşiğine getiren bu trajedilerin sona erdirilmesi noktasında maalesef kayda kıymet hiçbir gayret gösterilmiyor… Gerçekten dün (önceki gün) Antonio Guterres’le yaptığım konuşmada ‘G-20’de bunu gündeme getirelim’ dedim. Tahıl koridorundaki tahılı gübreyi biz gelişmiş ülkelere mi, yoksa az gelişmiş, yoksul, garip gureba ülkelere mi göndereceğiz? Bunun için orada bir adım atalım. Mutlaka az gelişmiş, yoksul fukara ülkelere bu takviyesi verelim. Çünkü Sayın Putin, son görüşmemizde bana şunu söyledi; ‘Biz fiyatsız olarak bu tahılı Cibuti, Somali, Sudan üzere ülkelere gönderelim.’ Atmamız gereken adım bu… Ayrıyeten Türkiye olarak 11 yıldır tüm imkanlarımızla yanlarında olduğumuz Somali halkına daha fazla dayanak vereceğiz.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir