Yapay zeka: Sahte Schumacher söyleşisi işinden etti

Almanya’da eski Formula 1 Dünya Şampiyonu Michael Schumacher ile yapay zeka kullanılarak yapılmış düzmece bir söyleşi yayımlayan Die Aktuelle mecmuasının genel yayın yönetmeni Anne Hoffmann’ın misyonuna son verildi. Hoffman’ın işten çıkarıldığına yönelik açıklama, mecmuanın bağlı olduğu Funke Medya Kümesi tarafından yapıldı. Medya Kümesi, Schumacher ailesinden de özür diledi.

Funke mecmualarının genel müdürü Bianca Pohlmann, “Bu tatsız ve aldatıcı makale asla çıkmamalıydı. Hem bizim hem de okurlarımızın Funke üzere bir yayıncıdan beklediği gazetecilik standartlarıyla hiçbir surette örtüşmemektedir” açıklamasında bulundu. Vazifeden alınan Hoffmann, 2009 yılından beri Die Aktuelle mecmuasının başındaydı.

Dergide bu hafta yayımlanan geçersiz söyleşi, Alman medya dünyasında ve kamuoyunda yansılara neden olurken yapay zekanın doğurduğu tehlikeler üzerine tartışmaları da alevlendirmişti.

Derginin kapağına Schumacher’in fotoğrafıyla taşınan haber, okurlara “Michael Schumacher: Birinci söyleşi!” manşetiyle sunulmuştu. Kapağın alt kısmında yer alan ve küçük puntolarla yazılan başlıkta ise “Aldatacak kadar gerçek duruyor” sözü görülüyordu.

İç sayfalarda da mecmuanın aslında yapay zekâ kullanan bir site vasıtasıyla oluşturulan düzmece bir söyleşiyle ilgili bir haber yaptığı anlaşılmıştı.

Schumacher’in ailesi, haber nedeniyle dergiye dava açmayı planlıyordu.

10 YILDIR KAMUOYUNDA GÖRÜLMEDİ

Schumacher, 2013 yılında Fransa’da kayak yaparken geçirdiği kaza sonucu beyninde oluşan hasar nedeniyle komaya girmişti.

O tarihten beri gözlerden uzak bir hayat yaşayan Schumacher’in hiçbir fotoğrafı yahut açıklaması da yayımlanmadı. İsviçre’nin Cenevre kenti yakınlarındaki konutunda bakım gören Schumacher’in hafıza, hareket ve konuşma meseleleri yaşadığı belirtiliyor.

Yayımlanan uydurma söyleşi, 54 yaşındaki Schumacher’in ağzından eski F1 pilotunun düzgünleşme sürecinin ayrıntılarını aktarıyordu. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir